ILHC 2015 比賽結果與影片

官網首頁 » ILHC 2015 比賽結果與影片
ILHC 2015 比賽結果與影片 2018-03-01T11:47:55+00:00

Lindy Hop Classic

First Place:  Aurelien Lesdos & Audrey Da Sois (France) 

Second Place:Fabien Vrillon & Lisa Clarke (France / UK)

Third Place: Rico Lim & Chloe Hong (Korea) 

 

Lindy Hop Pro-Classic Invitational

First Place: Remy Kouakou Kouame & Ramona Staffeld (France/Australia) 

Second Place:Skye Humphries & Frida Segerdahl (USA/Sweden)

Third Place: Todd Yannacone & Laura Glaess(USA) 

 

Lindy Hop Showcase

First Place: Fabien Vrillon & Lisa Clarke (France)

Second Place:Nils Andrén & Bianca Locatelli (Sweden)

Third Place: Jean Philippe Delort & Angelique Larque (France) 

 

Lindy Hop Pro-Showcase Invitational

First Place: Jakob Bergelin & Anna Forss (Sweden)

Second Place: Felix Berghäll & Mikaela Hellsten (Sweden)

Third Place: Pontus Spelmans & Lena Magnusson (Sweden) 

 

Lindy Pro-Am Follows

First Place: Alexis Davlia & Skye Humphries

Second Place: Eva Strelets & Peter Strom 

Third Place: Dasha Kuzmenko & Mikey Pedroza 

 

Lindy Pro-Am Leads

First Place: Mertcan Mert & Ramona Staffeld

Second Place: Matteo Mannino & Jo Hoffberg

Third Place: Simon Bressanelli & Jo Hoffberg 

 

Solo Jazz/Charleston

First Place: Joyss Zambo (France)

Second Place: Vincenzo Fesi (Italy)

Third Place: Ryan Calloway (USA)

 

Lindy Hop Team

First Place: Yeah Man (US) 

Second Place: The French Connection (France)

Third Place: Motley Crew (UK)

 

Strictly Lindy-Open

First Place: James Pack & Olga Parshina (USA) 

Second Place: Rafal Pustelny & Dasha Kuzmenko (USA/Ukraine)

Third Place: Aurelien Lesdos & Audrey Da Sois (France) 

 

Strictly Lindy- Advanced

First Place: Rico Lim & Chloe Hong (Korea)

Second Place: matej dujakovic & Cajsa Weinemo (Sweden)

Third Place: Alex Parker & Natalia Eristavi (UK/USA)

 

All-Star Strictly Lindy

First Place: Nicolas Deniau & Mikaela Hellsten (France/Sweden) 

Second Place: Soochan Lee & Hyunjung Choi (Korea)

Third Place: Jakob Bergelin & Anna Forss (Sweden) 

 

Invitational Strictly Lindy

First Place: Todd Yannacone & Ramona Staffeld (USA/Australia)

Second Place: Skye Humphries & Frida Segerdahl (USA/Sweden)

Third Place: Remy Kouakou Kouame & Laura Glaess (France/USA)

Juniors

First Place: Brandon Barker & Eva Strelets (New York / Ukraine)

Second Place: Alexis Davlia & Dasha Kuzmenko (Cleveland / Ukraine)

Third Place: Tyler Fullwood & Maliyah Baldwin-Bey (Baltimore)

 

LotD Open

First Place: Joyss Zambo (France) & Eva Strelets (Ukraine)

Second Place: Andy Yong (USA) & Erin Griffith (USA)

Third Place: Andrew Jose (USA) & Dasha Kuzmenko (Ukraine)

 

LotD Advanced

First Place: Alex Parker (UK) & Natalia Eristavi (USA)

Second Place:Rafal Pustelny (USA) & Cat Foley (UK)

Third Place: Charlie Wieprecht (USA) & Cajsa Weinemo (Sweden) 

 

LotD All-Star

First Place: Patrick Szmidt (France) & Chloe Hong (Korea)

Second Place: Soochan Lee (Korea) & Moe Sakan (Japan)

Third Place: Bobby White (USA) & Jessica Lennartsson (Sweden)

 

Invitational Luck of the Draw

First Place: Remy Kouakou Kouame (France) & Laura Keat (US)

Second Place: Vincenzo Fesi (Italy) & Frida Segerdahl (Sweden)

Third Place: Peter Strom (US) & Jo Hoffberg (US)

 

Strictly Balboa

First Place: Bobby White & Annabel Quisao (USA) 

Second Place: David Lee & Chelsea Lee (USA) 

Third Place: Todd Yannacone & Laura Keat (USA)

 

Luck of the Draw Balboa

First Place: Douglas Mathews (USA) & Teni Lopez-Cardenas (USA)

Second Place: David Lee (USA) & Annabel Quisao (USA)

Third Place: Matt Mitchell (USA) & Kate Hedin (USA)